Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hlas pro vraha

4. 10. 2018

Půl století trvající hledání pravdy. 

V roce 1952 vzbudila v Kroměříži rozruch náhlá smrt dvaadvacetileté Marie, která se údajně otrávila svítiplynem. Zůstaly po ní tři děti. Prostřední dcera Anna pak celý život pátrala po tom, jak to tehdy doopravdy bylo. Její vyprávění mapuje život v totalitním Československu od roku 1948 až do otevření archivů StB v roce 2008, kdy se konečně dozvěděla pravdu. 

Tento příběh je z velké části pravdivý. Vznikl z mnoha vyprávění a vzpomínek. Všechny postavy žily nebo ještě žijí. Aby s nimi nemohl nikdo nikoho identifikovat, pozměnila jsem jejich jména, mnohdy i pohlaví a postavení. Někdy jsem si vypůjčila od určité osoby jen povahu, jindy epizodu, změnila jsem i názvy vesnic. Jména i některé reálie osob figurujících v dokumentech archivu StB jsem změnila jen s ohledem na jejich potomky. Děti sice nesou následky činů svých rodičů po celý život, ale za své rodiče nemůžou. 

Desítky let čekání na otevření archivu StB, další léta čekání na odtajnění složek s razítkem Přísně tajné pro mě znamenaly nejen trpělivost a usmíření, ale i dost času na fabulaci příběhu. Jeho konec jsem mohla napsat teprve nedávno. 

 

Náhledy fotografií ze složky Hlas pro vraha

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář